Památky a historické budovy Holic
Město Holice leží při hlavní silnici mezi Hradcem Králové a Svitavami. Městem prochází také silniční trasa z Pardubic do Rychnova nad Kněžnou. V sedmitisícovém městě s průmyslově-zemědělským charakterem má sídlo městský úřad, finanční, pracovní a sociální úřad, poliklinika s pohotovostní službou, poštovní úřad, policejní a hasičská stanice. Potřebnou úroveň doplňuje síť obchodů, drobných živností, rozmanitých služeb, restauračních a ubytovacích zařízení, větších firem, peněžních ústavů, školských, kulturních a tělovýchovných institucí. Je zde vlakové nádraží, trať spojuje Holice s hlavními železničními tratěmi, autobusové linky vedou do blízkého okolí a dálkové spoje směřují do mnoha měst České republiky.
Okolí Holic je rovinaté s četnými lesy, které lákají k procházkám, houbaření a cykloturistice.
V těsném sousedství města, v lokalitách navržených k ochraně, se vyskytují vzácné a ohrožené druhy rostlin, např. zvonek klubkatý, vemeník zelenavý a dvoulistý. Okolí Ředického rybníka je chráněnou ornitologickou lokalitou.
V blízkých lesích najdete místa s bohatým výskytem přesličky obrovské (Studená Voda), starý porost smíšené dubohabřiny s podrostem vzácných rostlin (Žernov) nebo přírodní rezervaci Buky u Vysokého Chvojna (Homole) . Severně od Holic leží udržovaný park a arboretum u Vysokého Chvojna, kde se nacházejí vzácné dřeviny a květena.
Holicemi prochází dvě turistické trasy. Modrá vede z Horního Jelení na Suté Břehy - písník, chatový tábor, řeka Orlice, žlutá značka vychází z holického nádraží a krásnými lesy vede přes Suté Břehy do Třebechovic pod Orebem.
Historie a architektonické památky:
První zmínka o Holicích pochází z roku 1336, kdy jsou Holice součást Chvojnovského panství, náležejícího králi Janu Lucemburskému. V patnáctém století se již hovoří o městečku, k němuž nezbytně patří radnice. V 16.století Holice patřily Pernštejnům. Městem byly vyhlášeny v roce 1931. Za dobu své historie byly v Holicích vybudovány některé zajímavé objekty a památky, z nichž nejdůležitější uvádíme:
Kostel sv. Martina, o němž se první zmínka datuje do roku 1350. Současný kamenný kostel byl postaven Tomášem Haffeneckerem v barokním slohu v letech 1736 až 1739 podle plánů K. I. Dientzenhofera.
Budova kulturního domu z roku 1962 podle návrhu Ing.arch. Štefana Imricha
Sokolovna - objekt z roku 1913, vystavěný podle návrhů a plánů architekta Otakara Novotného
v Holicích stála kamenná radnice dostavěna v roce 1824. Svým charakteristickým vzhledem se na více než jedno století stala dominantou rozlehlého náměstí. Byla zničena v květnových dnech roku 1945. Podobu radnice je možné vidět na starém modelu v Holubově ulici
Socha Dr.Emila Holuba od akademického sochaře Jindřicha Soukupa odhalena roku 1949
Památník Dr.Emila Holuba z roku 1964 postavený podle návrhu Ing.arch. Štefana Imricha – obsahuje exponáty ze sbírek afrického cestovatele a další památky.
kaplička sv. Jana Nepomuckého v ulici Komenského pochází z roku 1855
kaple Nanebevzetí Panny Marie v Holicích na hřbitově z roku 1857
kamenný kříž na náměstí T.G.Masaryka z roku 1803
Socha svatého Jana Nepomuckého z roku 1739 v Holicích na Podhrázi
kaple Nanebevzetí Panny Marie na Koudelce z roku 1923
kaplička sv. Josefa ve Smetanově ulici pochází z roku 1845
kamenný kříž se zahrádkou v Holicích II – Starých Holicích z roku 1811
na náměstí je nově vybudovaná kašna v místech, kde v roce 1888 vrtal Julius Thiele z Oseku na žádost radních studnu. Vrtali do hloubky 299,5 m a voda, na kterou narazili, se vždy hned vytratila.
Památník obětí povstání z května roku 1945 na místním hřbitově s pomníkem z roku 1949, autorem je Josef Malejovský
Sousoší obětem války a odboje z roku 1988 od akademického sochaře Josefa Malejovského v sokolském parku